|

Czy seriale są niebezpieczne?

Czy seriale są niebezpiecznie wciągające? Czy można się uzależnić od wieczornego oglądania seriali każdego dnia? Co miesiąc pojawiają się nowe seriale i co miesiąc słyszymy, że każdy z nich jest lepszy niż wcześniejsze. Czy to prawda? Czy seriale są tak wciągające, że można się w nich uzależnić?

Czy można się uzależnić od telewizji?

Wiele osób twierdzi, że można się uzależnić od telewizji. Niektórzy mogą dostrzec zmiany w zachowaniu człowieka po intensywnym oglądaniu telewizji. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, czasami telewizja jest głośno puszczona, więc nie słyszymy innych dźwięków. Po drugie, czasami mamy problem ze skupieniem na tym, co się wydarza na ekranie. Teoretycznie powinniśmy być skupieni na tym, co dzieje się na filmie czy w serialu, ale czasami jest to bardzo trudne i nie potrafimy odciąć się od spraw codziennych. Po trzecie, często jest tak, że tematy poruszane w serialach są dość banalne i nie powinniśmy się nimi zajmować. Wielu ludzi nawet nie wie, że to, co jest na ekranie to serial. Myślimy, że to rzeczywistość i czerpiemy z tego informacje.

Wszystko zależy od tego, jak oglądamy telewizję. Zazwyczaj śledzimy seriale bardzo intensywnie i biernie przez długi czas. Niektórzy uważają, że lepiej oglądać co innego niż seriale np.: programy informacyjne czy równie interesujące filmy. Niestety dostępność seriali i ich reklama sprawia, że są najchętniej wybierane. Czasami już po kilku minutach oglądania serialu próbujemy zapomnieć o jego treści. Dlatego wielu ludzi ma problem ze skupieniem się na tym, co się dzieje na ekranie, a potem mają problem z powrotem do realnego świata.

Jak walczyć z nałogiem

Niektórzy ludzie wiedzą, że są uzależnieni od telewizji i chcą się pozbyć tego problemu. Dlatego też trzeba się zastanowić nad tym, jak można uniknąć uzależnień od telewizji. Najlepiej zacząć od tego, żeby ograniczyć czas oglądania telewizji. Nie jest to łatwe, ale warto spróbować. To powinno być takie „własne” słowo honoru.

Czytanie książek jest lepsze niż oglądanie telewizji. Nie jest to łatwe porzucić tv ot tak, ale trzeba spróbować. Dlatego też najlepiej jest poczytać książkę np. o tematyce psychologicznej. Można znaleźć takie książki w bibliotekach, a czasami można je także kupić w małych i tanich księgarniach. Wtedy możemy sobie zaoferować spokojny wieczór, w którym będziemy czytać interesującą nas książkę.

Warto zaryzykować i spróbować czegoś nowego. Nawet jeśli nie będzie to łatwe, warto próbować, bo na pewno dostaniemy to, na co zasługujemy. Może więc pora znaleźć inne hobby niż telewizja. Warto sprawdzić, jak mocni jesteśmy w swoim postanowieniu.

Zdjęcia pochodzą z serwisu pl.freepik.com

Podobne wpisy