Wakacje – jak nie zwariować
|

Wakacje – jak nie zwariować

Zdjęcia pochodzą z serwisu pl.freepik.com

Każdy ma inny sposób radzenia sobie z wakacyjną nudą. Niektórzy planują zajęcia z wyprzedzeniem i tak układają swój czas, by był on produktywny. Inni starają się być non stop zajęci i czekają, aż wakacje miną tak szybko, jak to możliwe. Niezależnie od tego, do której kategorii należysz, spędzanie wolnych dni z dala od pracy i szkoły nigdy nie jest łatwe.

Musisz znaleźć równowagę między byciem zajętym, poczuciem nudy i nie pozwolić, by stres dopadł Cię tak bardzo, że zaczniesz jeść lody prosto z wanny o 22.00 w dzień powszedni. Na szczęście mamy obecnie do dyspozycji tyle narzędzi, że możemy skutecznie i efektywnie radzić sobie w każdej sytuacji — nawet tak trudnej, jak wyjazd na wakacje, gdy praca nadal jest priorytetem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak przetrwać wakacje bez popadania w obłęd:

Spróbuj zmienić swoją rutynę przed wakacjami

Jeśli rutyna Cię męczy i wysysa z Ciebie energię, na wakacjach będziesz czuł się mniej energiczny i entuzjastyczny. Dlatego jeszcze przed wyjazdem spróbuj chociaż w niewielkim stopniu zmienić swoje nawyki. Nie musisz przechodzić pełnej „Ekstremalnej przemiany”, ale możesz spróbować czegoś małego, np. zdrowego odżywiania, zmiany sposobu wykonywania ćwiczeń fizycznych lub czytania innego rodzaju książek.

Jeśli rządzi tobą chaos, spróbuj wprowadzić do swojego życia trochę więcej porządku przed wyjazdem na wakacje. Jeśli masz stałą rutynę, możesz ją nieco zmienić, dodając coś nowego. Wykonanie tych czynności przed wyjazdem na wakacje pozwoli Ci spojrzeć na świat świeżym okiem i pozytywnie się poczuć podczas wyjazdu.

Ćwicz i dobrze się odżywiaj

Kolejną rzeczą, którą możesz zrobić, aby zmienić swoją codzienność przed wakacjami, jest dobre odżywianie się i regularne ćwiczenia fizyczne. Wakacje mają to do siebie, że przynoszą ludziom zbyt wiele „dobrego życia”, co zazwyczaj oznacza jedzenie i picie wszystkiego, co się chce, kiedy się chce. Przejadanie się może nie tylko zepsuć wakacje, ale także doprowadzić do problemów zdrowotnych, a nawet do długotrwałego przyrostu wagi.

Regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w przygotowaniu się do wyjazdu na wakacje — lepiej się odżywiać i lepiej spać. Odpowiednie żywienie i regularne ćwiczenia pomogą uniknąć przybrania na wadze podczas wakacyjnego objadania się, na co tylko masz ochotę. Ponadto ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w zmniejszeniu stresu. Jeśli masz wrażenie, że wakacje są dla Ciebie wielkim stresorem, spróbuj zacząć ćwiczyć przed wyjazdem. Dzięki temu poczujesz się bardziej zrelaksowany i mniej zestresowany, zanim jeszcze wyjedziesz na wakacje.

Warto pamiętać, że regularne ćwiczenia mogą poprawić jakość Twojego snu. Jeśli nie wysypiasz się regularnie, szybciej stajesz się drażliwy i zestresowany. Odpowiednia ilość snu jest niezbędna zarówno dla osób pracujących, jak i przebywających na wakacjach.

Ogranicz czas spędzany przed ekranem (zwłaszcza wieczorami)

Będąc na wakacjach, nie musisz zmieniać wszystkich swoich przyzwyczajeń. Musisz jednak uważać na czas spędzany przed ekranem. Może to być szczególnie trudne, gdy większość czasu spędza się w domu. Niektórym trudno jest znaleźć coś stymulującego, co nie wymaga siedzenia przed ekranem. Innym trudno jest oderwać się od ekranu, gdy już zaczną.

Spróbuj ograniczyć ilość czasu spędzanego przed ekranem każdego dnia. Staraj się nie dać się wciągnąć za bardzo. Staraj się też wykonywać inne czynności, np. czytać lub bawić się na świeżym powietrzu. Gapienie się w TV czy laptop to nie wypoczynek!

Nie próbuj nadrabiać zaległości w pracy lub w innych obowiązkach

Masz kilka dni wolnych od pracy i szkoły, więc powinieneś wykorzystać ten czas na relaks. Nie musisz siedzieć na kanapie przez cały dzień i noc, ale nie musisz też spędzać tego czasu, próbując nadrobić zaległości w pracy lub obowiązkach. Masz trochę wolnego czasu. Wykorzystaj go na coś innego — nawet jeśli jest to po prostu lepsze dbanie o siebie.

Jeśli jesteś przyzwyczajony do meldowania się w biurze lub komunikowania się ze współpracownikami ze swojego home office, nie próbuj tego podczas urlopu. Nie generuj sobie dodatkowego stresu, próbując nadrobić zaległości lub dokończyć luźne sprawy. Po prostu wykorzystaj czas urlopu na relaks i zabawę.

Zaplanuj zajęcia, które Cię ekscytują

Wakacyjna nuda może się wkraść jeszcze przed wyjazdem na urlop. Jeśli zaczynasz czuć się znudzony jeszcze przed wyjazdem, spróbuj znaleźć sposób na walkę z nudą. Jeśli przed Tobą długi urlop, może Cię kusić, by z planowaniem poczekać do wyjazdu. Lepiej jednak zacząć planować, gdy tylko dowiemy się, że wyjeżdżamy. Jeśli masz przed sobą krótkie wakacje, nie czekaj z planowaniem do ostatniej chwili.

Postaraj się znaleźć zajęcia, które Cię ekscytują. Jeśli okaże się, że jesteś znudzony, zawsze możesz zmienić plany na inne. Ponadto, znalezienie zajęć, które Cię poruszą i pobudzą, może pomóc zniwelować nudę i zwiększyć zadowolenie z wakacji.

Wnioski

Pojawienie się w pracy z worami pod oczami i plamami po lodach na koszuli nie wygląda dobrze. Jeśli czujesz się zbyt zestresowany, by poradzić sobie z urlopem, zawsze możesz spróbować wrócić wcześniej (ale tego nie polecamy!). Najważniejsze jest znalezienie równowagi, która pozwoli Ci w pełni wykorzystać urlop i nie zwariować w trakcie jego trwania.

Podobne wpisy