To podobno najlepszy żart

To podobno najlepszy żart

Słyszałeś o najśmieszniejszym żarcie świata, który został wybrany 20 lat temu przez ponad 1,5 miliona ludzi z różnych krajów? Może go znasz, a może nie, ale na pewno warto go sobie przypomnieć. Oto on:

Dwóch myśliwych szło przez las, kiedy nagle jeden z nich upadł. Drugi zadzwonił w panice na pogotowie.
– Mój przyjaciel nie żyje! Co mam zrobić? – spytał.
– Proszę się uspokoić. Najpierw musimy ustalić, czy na pewno nie żyje – odpowiedział operator.
Zapada cisza, a po chwili w słuchawce słychać strzał.
– OK, co teraz? – spytał myśliwy.

No i? Śmieszny, prawda? A może uważasz, że jest głupi, okrutny lub niesmaczny? Wiesz, że poczucie humoru jest bardzo subiektywne i zależy od wielu czynników, takich jak kultura, wiek, płeć czy osobowość. Nie każdy się śmieje z tego samego i nie każdy żart jest odpowiedni dla każdej sytuacji.

Poczucie humoru

Psychologowie badający humor twierdzą, że żarty bawią nas z różnych powodów. Czasami sprawiają, że czujemy się lepsi od innych, czasami zmniejszają napięcie lękowe lub zaskakują brakiem spójności. Żart o myśliwych zawiera wszystkie te trzy elementy. Pokazuje głupotę i niekompetencję jednego z bohaterów, łamie tabu dotyczące śmierci i życia ludzkiego oraz kończy się nieoczekiwanym zwrotem akcji.

Ale czy ten żart byłby tak samo zabawny dzisiaj, jak 20 lat temu? Może nie. W obliczu tzw. cancel culture wiele kontrowersyjnych tematów znalazło się na cenzurowanym. Nasze podejście do pewnych kwestii zmieniło się nie tylko przez większą świadomość w społeczeństwie, ale też konkretne wydarzenia. Na przykład po strzelaninach w szkołach czy zamachach terrorystycznych żarty o broni czy śmierci mogą być odebrane jako obraźliwe lub niestosowne.

Dlatego też nie ma czegoś takiego jak uniwersalny żart, który bawiłby wszystkich ludzi na świecie. Każdy ma swoje preferencje i granice humoru. Niektórzy lubią czarny humor, inni suchary, jeszcze inni absurdalne sytuacje czy dowcipy o blondynkach czy teściowych. Ważne jest, żeby umieć dopasować żart do odbiorcy i okoliczności oraz nie obrażać nikogo swoim humorem.

A ty co myślisz o najśmieszniejszym żarcie świata? Czy cię rozbawił czy raczej znudził? A może masz swój ulubiony żart, który chciałbyś się podzielić?

Podobne wpisy