W jaki sposób telewizja wpływa na zdrowie?
Telewizja ma duży wpływ na nasze zdrowie – zarówno pozytywny, jak i negatywny. Jak mówią niektórzy, „plusem dodatnim” 😉 jest to, że telewizja może być źródłem stymulacji, może dostarczać treści edukacyjnych i rozrywki. Nie należy jednak zapominać o negatywnym wpływie telewizji. Spędzanie dużej ilości czasu przed telewizorem może prowadzić do braku aktywności fizycznej i niezdrowych nawyków żywieniowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci.
Spis treści
Czas poświęcony na oglądanie telewizji wpływa również na zdrowie psychiczne – gapienie się w Tv, po raz n-ty na ten sam program, zmniejsza kreatywność. Człowiek powoli „wsiąka” w fotel/kanapę. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie czasu spędzanego na oglądaniu telewizji. A dwa – trzeba uważnie dobierać treści, które oglądamy. Może następnym razem zamiast 129 odc. serialu o seryjnych mordercach wybierzesz film dokumentalny o Bieszczadach? Może to skłoni cię do wycieczki?
Kiedy czas na telewizyjny detoks?
Detoks telewizyjny poprawia koncentrację i jasności myślenia, po prostu daje odpocząć mózgowi. Jest to szczególnie korzystne, jeśli czujesz się przytłoczony, zestresowany lub ogólnie masz brak motywacji i energii.
Odstaw filmy, serial, teleturnieje na jeden dzień lub na kilka. A może potrzebujesz kilku tygodni przerwy? Jeśli zauważysz, że oglądasz telewizję więcej niż trzy -cztery godziny dziennie, być może nadszedł czas, aby zrobić sobie przerwę i dać mózgowi trochę zasłużonego odpoczynku.
I nie bój się o nudę! W czasie detoksu staraj się trzymać z dala od wszelkich rozrywek „cyfrowo-ekranowych”, w tym mediów społecznościowych i gier wideo. Zamiast tego wykorzystaj ten czas na czytanie książek (może być nawet e-book), słuchanie muzyki lub inną pasję – może odkryjesz w sobie nowe talenty. Jeśli masz ogród – poświęć mu swoją uwagę. Spotkaj się z rodziną, z przyjaciółmi. Po prostu skup się na tym, by telewizja nie dyktowała rytmu twojego dnia.
Jak wpływa telewizja na dziecko?
Dzieci spędzają dziś nadmierną ilość czasu na oglądaniu telewizji i często zaczynają to robić w bardzo młodym wieku. Niestety, to bardzo smutny sposób na to, by zająć czymś dziecko. Zabiegani rodzice idą na ustępstwa i zamiast poświęcić czas swojemu dziecku, włączają telewizję czy laptop z bajkami.
Dzieci są mocno narażone na wpływ programów telewizyjnych i postaci, które widzą w tv. Wszystko to wpływa na rozwój dziecka. Odbiciem tego jest zachowanie dziecka czy język jakiego używa.
Telewizja może mieć również negatywny wpływ na koncentrację i zdrowe nawyki, takie jak jedzenie i sen, a także aktywność fizyczną. Małe niemowlęta, które są narażone na zbyt długi czas przed ekranem, z czasem mogą mieć problemy w prawidłowej komunikacji werbalnej lub koordynacji fizycznej. Negatywne skutki telewizji mogą być widoczne zarówno w krótkim, jak i długim horyzoncie czasowym, dlatego tak ważne jest, aby rodzice ściśle monitorowali, ile czasu ich dzieci spędzają przed telewizorem, kiedy go włączą.
Oczywiście telewizji nie ma co demonizować, a odpowiedzialne oglądanie może nadal mieć korzystny wpływ na rozwój. Telewizja to przecież i edukacja, i rozrywka. Wszystko zależy od tego, co dziecko ogląda i jak dużo czasu spędza przed ekranem.
Brak telewizora w sypialni poprawia jakość snu
Jeśli masz kłopoty ze snem, to w pierwszej kolejności wyrzuć telewizor z sypialni. Brak telewizora pozwoli ci się wyciszyć i przygotować do snu bez rozpraszania się przez jasno oświetlony ekran. Bez rytuału oglądania telewizji tuż przed snem, masz większe szanse na szybkie zaśnięcie i zapadnięcie w głębszy sen, a tym samym efektywniejszy wypoczynek.
Ogranicz ekspozycję na niebieskie światło z telewizorów, laptopów i telefonów przed snem, ponieważ ma to negatywny wpływ na zegar biologiczny ciała. Dlatego przed snem nie oglądaj telewizji, nie sprawdzaj maili na laptopie, nie przeglądaj social mediów w smartfonie. Daj odpocząć swojemu mózgowi i oczom.